מיחזור פסולת- להפוך זבל לזהב+חיסכון בחומרי גלם ממחצבות

פסולת עירונית מוצקה(פע"מ) מצטברת בכמויות גדולות מידי יום ומהווה מפגע סביבתי חמור שמאיים על איכות חיינו. פסולת זו הינה תוצר לוואי של אורח החיים בסביבה העירונית- הגידול באוכלוסיה, העלייה ברמת החיים והשינויים בדפוסי ההתנהגות הגדילו מאוד את כמות הפסולת שמייצרת החברה המודרנית. הגידול בכמות הפסולת העירונית(קצב גידול של לפחות 4% לשנה) בד בבד עם צימצום הקיבול של אתרי סילוק הפסולת בערים(מזבלות), עליית מחירי ההטמנה הסניטרית, והסכנות החמורות והמיידיות שנגרמות לאיכות הסביבה מעודדים את מיחזור הפע"מ.

 

בישראל כמות הפסולת השנתית מוערכת בכ-1.6 ק"ג לאדם ליום!. כל הפסולת של גוש דן שהוטמנה ב"חיריה" בעלות של כ-25 ₪ לטון מופנית לאתר "דודאים" בנגב. עלות הטיפול(מיון, אריזה ושינוע במשאיות) בפסולת גדלה לכ-200 ₪  לטון!. מיחזור המרכיב האורגני בפסולת(כ-50% ממשקלה)יחסוך למדינה ולרשויות הרבה מאוד כסף שכרוך בעלות הטיפול בפסולת, ולכן, מטעמי חיסכון ודאגה לאיכות הסביבה, המדינה חייבת לעודד ובסדר עדיפות גבוה את הקמת מפעלי מיחזור הפע"מ.

 

מהו מיחזור פסולת?- תהליך שנקרא קומפוסטציה, תהליך פירוק טבעי, ביולוגי אירובי שבסופו פע"מ הופך למוצר באיכות גבוהה- קומפוסט היכול לשמש כמרכיב חשוב בחקלאות המודרנית. יישומו של הקומפוסט בשדות חקלאיים או במצעי גידול בבתי צמיחה, עשוי לתרום לשיפור מבנה הקרקע, להעלאת פוריותה ולהפחתה במחלות צמחים.

מיחזור אפשרי נוסף הוא בחומרי בנין ומצעי תשתיות שעלותן ראה טבלא גבוהות ברכישה מהמחצבות וניתן ע"י מיון פסולת בנין ועירונית למחזר ולחסוך בעלויות רבות.

 יזמים שיקימו מפעלי מיחזור פסולת בנין וקומפוסטציה לא רק שיתרמו לאיכות הסביבה ע"י מיחזור הפסולת אלא ובעיקר יהפכו זבל לזהב שימכר לחקלאות פורחת בארץ, ויחסוך בעלויות חומרי גלם לבנין ותשתיות.

 

להלן עלויות חומרי מחצבה שניתן לחסוך חלקית-

GK שמאות

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן