כדי שהשיפוץ שלכם יצליח

משרד להנדסה ושמאות – כדי ששיפוץ בית הכנסת שלכם יצליח

 

ענף שיפוצי הבתים הפרטיים והמוסדות הציבוריים כגון – בתי הכנסת מדגים בשנים האחרונות ביצועים מרשימים. השיפוצניקים של היום הם לא השיפוצניקים של פעם, מרביתם קבלנים רשומים, בעלי רישיון מטעם התאחדות השיפוצים ובעלי אוריינטציה עיצובית מובהקת הנשענת על ניסיון וידע נרחב באדריכלות.

בין מזמיני עבודות השיפוץ במוסדות ציבוריים– תורמים, גבאי בית הכנסת וועד והנהלת בית הכנסת וכל מי שרוצה לייקר ולהדר את "מקדש המעט" שבו מתייחד הציבור היקר לתפילה לקב"ה.

בין אם אתם רוצים לחדש ולרענן את האווירה בבית הכנסת, ובין אם אתם דואגים לכך שהנכס שהתיישן והתבלה עם השנים וחייב לעבור שיפוץ וחידוש מפאת גילו או בטיחותו והסיכון לבאים בשעריו– מוכרחים לבצע את השיפוץ בצורה הכי מקצועית ובטיחותית ולפיכך, רצוי להיעזר באנשים כמו: מהנדס בנין, חברת שיפוצים/בניה מיומנת, שמאי מקרקעין מנוסה.

 

מהנדס ושמאי מקרקעין – ניהול פרויקט והכנת מסמכי הפרויקט.

 משרד להנדסה ושמאות במסגרת קביעת תקציב פרויקט מכין כתב כמויות כחלק מהכנת מכרז לקבלנים, לעיתים ראוי לבדוק אפשרות של קבלת מענקי שיפוץ מהרשויות במקרה של חיזוק כנגד רעידות אדמה אגב השיפוץ.

כמו כן, כערך מוסף לליווי תהליך השיפוץ, קיימת אפשרות לייעוץ משלים לגבי השבחת ערך בית הכנסת בעלויות נמוכות תוך הערכת הפוטנציאל הכלכלי שגלום בו, למשל, ניצול שטח "מת" לאולם שמחות שיכול להעשיר את קופת בית הכנסת.

 

כאמור תפקידו של הסכם שכולל כתב כמויות מפורט, לשמש כבסיס למכרז הקבלנים, סינון הקבלנים המקצועיים והתחרותיים ביותר, שמחזיקים גם בפוליסת ביטוח לכל נזק, ובשלב של השיפוץ בפועל הוא יקבע קצב התשלומים לקבלן לפי התקדמות העבודה והביצוע בשטח. זהו מסמך משפטי כחלק מהסכם הביצוע הכולל את כל סוגי העבודות הנדרשות לביצוע השיפוץ וכן כל המוצרים, אביזרים וחומרי הבניה הנדרשים, כולל כמויות מדויקות, בהתאם לגודל בית הכנסת וסוג העבודה.

 

בדיקה מקדמית של כל צרכי בית הכנסת, המפרט הטכני והכמויות חיונית לכל מי שרוצה לחסוך הרבה כסף ועלויות במהלך השיפוץ שכן, כל שינוי וסטיה מההסכם הראשוני שנחתם בין הצדדים כרוך בתוספת כספית שלא תומחרה מראש ויכולה להעיק על סיום הפרויקט בהצלחה וחלילה במקרים קיצוניים לגרום להפסקת הבניה/שיפוץ בגלל חוסר איזון תקציבי.

 

 

 

הינה דוגמא לכתב כמויות שמכין שמאי מקרקעין(המחירים לעבודה בלבד לפני מע"מ):

 

סעיף פרק 1 – ריצוף איטום וכלים סניטריים הערות יחידות כמות מחיר בש"ח/ליח'

 

סה"כ סכום בש"ח
1.1 ריצוף כל ביה"כ בגרניט פורצלן או בקרמיקה בהדבקה או בסיס צימנט פריט יסופק ע"י הלקוח ממ"ר 150 200 שקל 30,000
1.2 אסלות מונובלוק כולל אביזרים וברזי ניל פריט יסופק ע"י הלקוח יח' 8 500 4,000
1.3 רובה אקרילית בכל הריצופים, רצפות וקירות בחדרי השירותים והמטבח חומר יסופק ע"י הקבלן ממ"ר קומפ' 5,500 5,500
סה"כ

39,500 ש"ח

 

 

 

כמויות מדויקות של חומרי הגלם, האחריות לספקם ע"י הקבלן או ספק וכן אומדנים כספיים המופרטים במסגרת כתב כמויות שמכין מהנדס ושמאי מקרקעין, יכולים לסייע לכם רבות להצלחת השיפוץ. למעשה, לאור ה"נפילות" עם שיפוצניקים חאפרים, כתב כמויות התגלה פעמים רבות כגורם הכרחי וחיוני למזמיני העבודה, בפרט כשמדובר בכספי ציבור/תורם, והרגישות הרבה בתקציב שיפוץ מוגבל שאינו יכול לחרוג ולסטות מהתקציב המקורי(בניגוד  לשיפוצים במגזר הפרטי-מגורים שם קיימת יכולת גמישות רבה יותר, מניסיוננו התקציב חורג בעשרות אחוזים!! כתוצאה מבחירה רצונית ושינויים יזומים ע"י המזמינים, במהלך השיפוץ).

 

יש לזכור שבמידה ובמהלך השיפוץ או לאחריו יתגלעו חלילה חילוקי דעות בין הצדדים על רקע ליקויי הבנייה והאחריות לספק את חומרי הגלם, מחויב קבלן השיפוצים והספקים לתקן ו/או לפצות את בית הכנסת בגין ליקוי בנייה שכן הצגת הסכם הביצוע וכתב הכמויות לבית המשפט מהווה ראיה קבילה ומחייבת לקבלת פיצוי או אכיפת הקבלן לתיקון או סיום התחייבויותיו.

 

לדאבוננו נוכחנו לדעת שללא עזרתו של מהנדס ושמאי מקרקעין, ואלמלא הכנת המסמכים כראוי ומראש, פיקוח וניהול על השיפוץ הנהלת בית הכנסת והוועד יכולים להסתבך בתביעות ארוכות ונזקים כספיים כבדים.

לסיכום

מה שנכתב במאמר זה תקף גם לגבי דירות מגורים/בתים פרטיים/ וכל נכס שבבעלותכם

לפני שבית הכנסת ופרנסיו מתחילים בשיפוץ או בניה יזכרו שעם כל הכבוד והידע ישנן מספר גורמים שיסייעו לכם להימנע מטעויות ואף להשביח את בית הכנסת שבניהולכם.

מהנדס ושמאי מקרקעין – הוא אחד הגורמים החיוניים וההכרחיים בעת השיפוץ והבניה.

 

 

 

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן