שמאי מקרקעין – כדי שהשיפוץ שלכם יצליח

ענף השיפוצים הישראלי מציג  בשנים האחרונות ביצועים מרשימים. מענף פרובינציונאלי הגדוש בשיפוצניקים חמקמקים וחובבניים("חאפארים"), הוא הפך לענף כלכלי בינלאומי משגשג המגלגל  כ- 8 מיליארד שקל בשנה. גם השיפוצניקים של היום הם לא השיפוצניקים של פעם. היום מרביתם אנשים מקצועיים, בעלי רישיון מטעם התאחדות השיפוצים ובעלי אוריינטציה עיצובית מובהקת הנשענת על ידע נרחב באדריכלות. בין מזמיני עבודות השיפוץ – משקיעי נדל"ן, רוכשי דירות יד שנייה, משפחות צעירות ובכלל, כל מי שרוצה לעשות שינוי בביתו. אומנם בין אם אתם סתם רוצים לחדש את האווירה בביתכם ובין אם אתם רוכשי דירה להשקעה ודואגים לכך שהנכס ישתבח עם השנים – מוכרחים לבצע את השיפוץ בצורה הכי מקצועית. בשביל זה, תמיד רצוי להיעזר באנשים כמו: איש שיפוצים מיומן, שמאי מקרקעין מנוסה, עו"ד ותיק בתחום של שמאות והנזקים וכן הלאה.

 

ענף השיפוצים הישראלי – תמונת מצב

לפי הממצאים של סקר השיפוצים השנתי של מכון גיאוקרטוגרפיה, שמתייחס לתקופה של 2009-1010 ובא לבדוק את גודל שוק השיפוצים המקומי, הרגלי הצריכה של האזרחים, היקפים כספיים והתפלגות השיפוצים – עולות מסקנות מעניינות. כך למשל, עלה מהסקר כי ענף השיפוצים המקומי פעיל במהלך כל השנה, להבדיל ממדינות אחרות בעולם שם מדובר בענף עונתי.

במהלך השנה האחרונה 175,590 משפחות בארץ שיפצו את בתיהן. 33,362 משפחות מתוכן השקיעו תקציב של עד 10,000 שקל, היתרה (142,228 משפחות משפצות) בתקציב גבוה מ-10,000 שקל. כ-54,432 משפחות משפצות נעזרו בשירותי מעצב פנים, אדריכל פנים, שמאי מקרקעין ועוד ורובן משויכות לתקציבי השיפוץ הממוצעים הגבוהים יותר. הדבר מצביע על עלייה מובהקת בשימוש בבעלי מקצוע.

שיפוץ בבית או במשרד – בעלי מקצוע חשובים

אם אתם בעלי דירה ישנה הרוצים לשפץ אותה, אם אתם משקיעי נדל"ן המחפשים נכס בעל פוטנציאל להשבחה ואם אתם מוכרים את דירתם הישנה ורוצים להשיג עליה מחיר טוב יותר, אתם מוכרחים להתייעץ עם שמאי מקרקעין מוסמך. שמאי טוב – יעריך את הנכס בצורה מקצועית, יבדוק ויאתר ליקויי בנייה ובמידה וקיימים, הוא יתמחר את הנזק ואפילו יוכל להעיד בבית משפט. דו"ח שמאי מקרקעין המתקבל לאחר ביצוע בדק בית, הינו בעל תוקף משפטי וניתן להגיש אותו כראיה בבית משפט בתביעת מקרקעין או שיפוצים.

 

שמאי מקרקעין – כל סוגי הבדיקות המכריעות

שמאי מקרקעין במסגרת כתב כמויות והכנת מכרז לקבלנים, יערוך גם בדיקה לגבי הפחתת היטלי ההשבחה במקרה של הרחבת דירה אגב השיפוץ. כמו כן כערך מוסף לליווי תהליך השיפוץ ע"י שמאי מקרקעין, קיימת אפשרות לייעוץ נוסף לגבי השבחת ערך הנכס בעלויות נמוכות, שינוי יעוד קרקע, הערכת פיצויים כספיים במידה ותצוץ פגיעה בתכנון הנכס או בגלל תכנית בניין עיר, שימושים חריגים כלשהם שיש לנכס, הפחתת תשלומים של היטל השבחה, הערכת הפוטנציאל הכלכלי ועוד בדיקות רבות אחרות.

שמאי מקרקעין – הכנת כתב כמויות

בנוסף לכל, הפרמטרים החשובים בעת השיפוץ בהם אמור לטפל שמאי מקרקעין, ביכולתו להכין עבורכם גם כתב כמויות, במטרה להשתמש בו כבסיס למכרז קבלנים ובשלב של שיפוץ הוא ישחרר כסף לפי התקדמות העבודה והביצוע בשטח. זהו מסמך, הכולל את כל סוגי העבודות הנדרשות לביצוע השיפוץ וכן כל המוצרים וחומרי הגלם הנדרשים, כולל כמויות מדויקות, בהתאם לגודל הדירה וסוג העבודה. בדיקה של שמאי מקרקעין היא חיונית לכל מי שרוצה להרוויח יותר כסף מהנכס שברשותו וגם להפסיד פחות משאבים בהליך הכרוך ברכישת בית להשקעה, במכירת בית או בשיפוץ בית ישן, שרוצים לשמר ואף להעלות את ערכו.

להלן דוגמא לכתב כמויות שמכין שמאי מקרקעין(המחירים לעבודה בלבד לפני מע"מ):

סעיף

פרק 1 – ריצוף איטום וכלים סניטריים

הערות

יחידות

כמות

מחיר בש"ח/ליח"

 

סה"כ סכום בש"ח

1.1

ריצוף כל הדירה בגרניט פורצלן או בקרמיקה בהדבקה או בסיס צימנט

פריט יסופק ע"י הלקוח

ממ"ר

150

200 שקל

30,000

1.2

אסלות מונובלוק

פריט יסופק ע"י הלקוח

יח"

2

600

1,200

1.3

אגנית למקלחת כולל חיבור למערכת ניקוז

פריט יסופק ע"י הלקוח

יח"

1

500

500

1.4

רובה אקרילית בכל הריצופים, רצפות וקירות בחדרי השירותים והמטבח

חומר יסופק ע"י הקבלן

ממ"ר

קומפ"

2,500

2,500

 

 

 

 

 

 

סה"כ

34,200 ש"ח

 

כמויות מדויקות של חומרי הגלם, האחריות לספקם וכן אומדנים כספיים המופרטים במסגרת כתב כמויות שמכין שמאי מקרקעין, יכולים לסייע לכם רבות להצלחת השיפוץ. למעשה, לאור ה"נפילות" עם שיפוצניקים חאפרים, כתב כמויות התגלה פעמים רבות כגורם הכרחי וחיוני שהמשפצים יכלו לעשות לעצמם.

כך למשל, לפי פסק דין מיום 3.10.04 שהגישו בני הזוג סוסנה נגד קבלן השיפוצים מר גרשון, במסגרתו הם טענו כי לאחר השיפוץ התעוררו חילוקי דעות בין הצדדים על רקע ליקויי הבנייה והאחריות לספק את חומרי הגלם, חויב קבלן השיפוצים לפצות את בעלי הדירה בגין ליקוי בנייה. בני הזוג נעזרו בשירותי שמאי מקרקעין ויכלו להציג לבית המשפט את הראיות הנדרשות. ללא עזרתו של שמאי מקרקעין, הם היו מסתבכים בתביעות ארוכות ונזקים כספיים כבדים.

סיכום

לפני שאתם מתחילים שיפוץ בבית, ישנן מספר גורמים שיסייעו לכם להימנע מטעויות ולהשביח את הנכס שבידכם. שמאי מקרקעין – הוא אחד הגורמים החיוניים וההכרחיים בעת השיפוץ, מכירה/קנית נכס ובכל מקרה לפני סגירת העסקה.

 

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן