שינוי מגמה בנדל"ן- אפריל 2014- מחירי מטרה ומע"מ 0%!

בימים אלו נפל דבר בעקבות החלטות הממשלה בענין מע"מ 0% ומחירי יעד("מטרה")נמוכים בכ- 20% לדירות באזורי ביקוש, וניתן להכריז לאחר מספר שנים "סוערות" בשוק הנדל"ן למגורים שאופיין לעיתים בעליית מחירים דרמטית, שהמגמה נבלמה ולאחר אפשר לדבר על ירידת מחירים שהיא תופעה בריאה בכל שוק שצריך וחייב ל"שחרר קיטור" מעת לעת.

נדמה כי הכותרות על "בועת הנדל"ן" וריסון מתן המשכנתאות נותן את אותותיו מצד הביקושים ואכן, בסקר שהתפרסם לאחרונה עולה כי קרוב ל-90% מהציבור הישראלי לא מחפש ולא שוקל חיפוש דירה, בנוסף, משקיעי החוץ והמקומיים מדירים רגליהם משוק הדירות להשקעה הן בגלל מחירים גבוהים ומגבלות קבלת אשראי והן בשל מיסוי מוגבר- מס רכישה עולה ומצב כלכלי בלתי ברור. יש להזכיר גם את ריבית הפריים הפופולרית שמתייקרת ומכבידה על החזר המשכנתא בריבית משתנה.

דירות מפוצלות שהיו להיט ומטבע עובר לסוחר מתקשות למצוא קונים בשל "ציד" בעלי הדירות המפוצלות מצד הרשויות בגיבוי מלא של משרד המשפטים.

ככלל, קיים היצע גדול יותר בשוק הנדל"ן למגורים בשל רצון של מוכרים "לתפוס את הרכבת האחרונה" ולהנות מהמחירים הגבוהים ערב שינוי המגמה כאמור, גם שחרור קרקעות מואץ ביוזמת המינהל וגופי נדל"ן גדולים שנלחצו ע"י קברניטי המשק גורמים לגידול בצד ההיצע.

יוצא איפוא, שהכלל הכלכלי ביקוש-היצע שעובד יחד עם אלמנט פסיכולוגי -"בועה" גורמים לדעתי לשינוי מגמה מובהק! ואת האמת צריך להגיד.

גד קרן- שמאי מקרקעין.GK שמאות, ביקורת מבנים.

 

 

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן