נדל"ן בליטא- ארץ הענבר

350px-Lithuania_regions_map

800px-Flag_of_Lithuania.svg

LocationLithuania

 

 

 

 

 

GK שמאות

ליטא נמצאת בצפון-מזרח אירופה ונחשבת לאחת משלושת המדינות הבאלטיות שהינן- ליטא, לאטביה ואסטוניה. גובלת בלאטביה מצפון, בלארוס ממזרח ומדרום, פולין מדרום-מערב וקאלינינגראד(רוסיה) ממערב וכן בים הבאלטי. ליטא חברה באיחוד האירופאי ומשנת 2015 המטבע החוקי במדינה יהיה האירו.

בכתבה זאת אנסה לאור ביקורי בליטא להתמקד בבירה וילנה שנמצאת בדרום-מזרח המדינה והינה עיר מפותחת – מערבית עם עיר עתיקה נהדרת ונגיעות מההיסטוריה רבת התהפוכות שעברה עיר זאת תחת שלטון- דוכסות ליטא, פולין, גרמניה, רוסיה, ופולשים ממערב וממזרח. למתעניינים בהיסטוריה היהודית ובשואת יהודי ליטא ניתן להיכנס לדף הפייסבוק שלי וללמוד הרבה מהתכנים שהעליתי..

 בוילנה שהינה הבירה עם מוסדות שלטון, כלכלה ואוניברסיטה וותיקה בת מאות שנים ניכרת תנופת בניה ונבנים בה מרכזים מסחריים ובנייני מגורים מודרניים לצד הבניינים והבתים הישנים, חלקם מהתקופה הסובייטית.

מחירי הדירות בוילנה כמו כל ליטא בעצם, עלו בעיקביות משנת 2004 בערך ועד למפולת שבאה בעקבות המשבר הכלכלי באירופה בשנת 2008.

אם בתחילת שנות ה 2000 מחיר דירה ממוצעת של שני חדרים – שהיא הדירה הכי מבוקשת באיזור סביר ולא במרכז היתה בסביבות ה 18,000 עד 25,000 דולר. בשנת 2006 כבר המחיר עמד על פי חמש ואף יותר. היום דירה דומה תעלה כ 70,000 עד 90,000 דולר

מחיר הדירות בוילנה הוא נגזר של שלושה גורמים : 1.מיקום (שכונה, איזור ישן או חדש), 2. גיל הבית כלומר בעקרון האם מדובר בבניה סובייטית או בניה מודרנית של התקופה האחרונה 3. מספר החדרים. באופן אבסורדי הדירה הכי מבוקשת היא דירת 2 חדרים עולה כמעט כמו דירת 3 חדרים וזאת בשל עלויות החימום בחורף. בבתים הישנים החימום מסופק על ידי מפעל מים חמים איזורי בבעלות ממשלתית שאינך יכול להתנתק ממנו. על הנייר ובאופן תיאורטי ניתן להתנתק אך בפועל כמעט בלתי אפשרי. חתונה קתולית לכל דבר.

לכל דירה מהתקופה הסובייטית וגם בחלק מהמקרים של דירות בשנות האלפיים, מגיעים 3 צינורת מים. אחת למים קרים למטבח, לאמבטיה ולשירותים במשך כל השנה. השניה של מים חמים למטבח לאמבטיה גם כן במשך כל השנה. צנרת שלישית היא צנרת של מים חמים לרדיאטורים/תנור צלעות שקיימים בכל חדר כולל המטבח. צנרת זו מופעלת רק בחורף בהתאם לטמפרטורה. כשהכוונה לספק חימום לדירה בסדר גודל של כ 21 מעלות.

היתרון- אין מציאות ש"תתקע" ללא מים חמים גם אם תעשה אמבטיות כל היום, אלא שהחיבור למפעל המים בתעריף זול בתקופה הסובייטית שכיום מוחזק ע"י חברה ממשלתית שמעלה תעריפים בתחילת כל חורף וכיוון שהציוד ישן ויש הפסדי אנרגיה ענקיים בצנרת מהמפעל ועד הצרכן, את המחיר משלם הצרכן הקטן. בהנהלת המפעל יושבים חבר מנהלים שאותם יותר מעניין שמירת על רווחיות גדולה של המפעל עם משכורות טובות מאשר מה יקרה עם האזרח הקטן

המנטאליות(שלא מוכרת לנו בארץ) כשבאים לקנות דירה, השאלה הראשונה של הקונים תהיה כמעט תמיד על מחיר החימום, ותמיד יבקשו לראות חשבונות חימום של השנה שעברה…זו אחת הסיבות העקריות שדירת 2 חדרים ו 3 חדרים עולה כמעט אותו הדבר, מכיוון שמחיר החימום הוא פקטור שלעיתים חזק יותר מהרווחה והצורך בעוד חדר.

מכיוון שאי אפשר להלחם בחברה הממשלתית כי מהר מאד הם יפעילו את ההוצאה לפועל המקומית, הפתרון הוא או לקנות דירה חדשה יחסית עם מערכת חימום עצמאית שלא קשורה למפעל המים העירוני או לקנות דירה קטנה של 2 חדרים עם תפילה לחורף קל ותעריפי חימום סבירים

לזוג עובד הבעיה היא לא גדולה אולם לפנסיונרים שחיים מקיצבה של 150 אירו לנפש, לשלם את כל הקיצבה בסך 150 אירו רק על חימום המים ולפעמים יותר אם הבית אינו מתוחזק כשורה, זוהי גזירה קשה ביותר ולכן תמיד צריך לבדוק את נושא עלות החימום. בבתים חדשים עלות החימום היא נמוכה בשל היעילות הגדולה יחסית ועומדת על עד כ  50 אירו לדירת 2 חדרים

כרגע המחירים בוילנה עדיין מאד אטרקטיביים גם למי שמחפש מקום זול יחסית למחייה עם הפנסיה שלו או כמקום להשקעה – כיוון שהמחירים כבר במגמת עלייה ועדיין ניתן למצוא מציאות, גם לדעת מומחי נדל"ן מקומיים ששוחחתי עימם, ההשקעה במגרשים למגורים תוכיח את עצמה ובגדול בטווח של השנים הקרובות.

מחירי דירות שני חדרים במרכז (מחירים במטבע מקומי ליט 1 אירו שווה= 3.45 ליט) עומדים על 300,00 עד 400,00 ליט. בפרברים 180,000 עד 350,000 ליט (תלוי אם דירה ישנה או חדשה) ובאיזרים יוקרתיים יותר 400,000 ועד 500,000 ליט. בעיר העתיקה המחירים עומדים סביב 400,000 עד 600,000 ליט. דירות שני חדרים נעות סביב ה 44 עד 56 מ"ר, יש גם גדולות יותר.

מחירי דירות שלושה חדרים במרכז (מחירים במטבע מקומי ליט 1 אירו שווה 3.45 ליט) עומדים על 300,00 עד 400,00 ליט. בפרברים 200,000 עד 400,000 ליט (תלוי אם דירה ישנה או חדשה) ובאיזרים יוקרתיים יותר 400,000 ועד 550,000 ליט. בעיר העתיקה המחירים עומדים סביב 400,000 עד 900,000 ליט. דירות שלשה חדרים נעות סביב ה 55 עד 76 מ"ר וכמובן יש גם גדולות יותר אבל די נדיר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גד קרן- כלכלן ושמאי מקרקעין מוסמך עוסק, בין היתר, בניהול פרויקטים והערכת נכסים ברומניה ובמזרח אירופה.

 מני דובר אנגלית, רוסית וליטאית- http://meny55.wix.com/litatour

 

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

© כל הזכויות לתכנים והצילומים באתר זה שמורות לגד קרן

דילוג לתוכן