שמאי מקרקעין חובה לפני כל עסקה

עובדה היא שהביקוש לדירות בישראל גבוה ומחירי הדירות מרקיעים שחקים,  הריבית יורדת, וחרף תנאי המשכנתא הקשוחים לאחרונה – האזרחים לא מוכנים לוותר על החלום הישראלי – דירה משל עצמם.

השמאי הממשלתי הראשי פרסם כי חרף מאמצי השיווק ותוכניות הדיור של הממשלה, מחירי הדירות במגמה של "יושבים על הגדר וממתינים". יחד עם זאת ההחלטות האחרונות בתחום הדיור מחייבת בדיקה של השוק בטרם רכישה מכיוון שלהחלטות אלו תהיה השפעה מיידית ברמה הפסיכולוגית על נכונות הרוכשים לקנות דירות יד שניה ובהמשך באופן ממשי על מחירי הדירות החדשות וכפועל יוצא מחירי הדירות יד שניה.

שמאי מקרקעין – האפשרות החסכונית

כשמחירי הדירות גבוהים והרוכשים לא ממהרים לשלוף את פנקסי הצק'ים או לחלופין, המוכרים לא ממהרים להוריד במחיר – המומחים ממליצים להמתין. להמתין שהשוק יירגע. אך, אם אין ברירה ואתם מעוניינים להיכנס לים הנדל"ני הגועש – כנסו אליו מוגנים.

אחד האלמנטים שיסייעו לכם להיות "מוגנים" זהו האלמנט של הערכת שווי הנכס. אך כאן, מתחילה הבעיה. הקושי בהערכת שווי הנכס האמיתי נובע בעיקר מאופיו של שוק הנדל"ן. כל הנכסים בשוק שונים מאוד זה מזה ואף אחד אינו דומה למשנהו. העדר מערכת תעריף אחידה ומוסמכת בקביעת המחירים מצריכה את התערבותם של אנשי המקצוע. אלה הם שמאי מקרקעין שמכירים היטב אלמנטים מקצועיים שונים, מעבר להערכת מחיר הדירה וביכולתן לתת הערכת שווי מדויק יותר לנכס בשוק יורד ובכך לשמור על ערכו של הכסף שלכם לאורך שנים.

 

שמאות מקרקעין – חשוב להיות מודע לערך האמיתי של הנכס

השנה, כמעט בכל היישובים במרכז הארץ עלו מחירי הדירות בכ- 20%, אומנם לעליות המשמעותיות ביותר זכו הנכסים בשכונות בהן הרשויות שידרגו את התשתיות או סתם אפילו הציבו ספסלים או פנסי רחוב. כך למשל, ישנן שכונות בהם המחירים כמעט הכפילו את עצמם, הכל בזכות מקומות החנייה או גינה ציבורית ירוקה שהקימה העירייה.

 

נכס

הגורם לעלייה במחיר

2006

2010

פתח תקווה

4 חדרים 110 מ"ר בשכ' אם המושבות הוותיקה

 

פרויקטים חדשים שצצו בשנה האחרונה בשכונה –  גרמו לעלייה של כ- 12% נוספים לעליית המחירים הכללים בשכונה

 

845 אלף שקל

1.45 מיליון שקל

ראש העין

4 חדרים 100 מ"ר

ברח' ה' באייר בשכ' אפק

מתחמי חנייה חדשים שהוסיפה העירייה – גרמו לעלייה נוספת של 6% בערך הנכסים

 

950 מיליון שקל

1.2 מיליון שקל

רחובות

4 חדרים 96 מ"ר

בשכונת אבן גבירול ברחובות

חידוש תשתיות ישנות והרחבת הכביש – גרמו לעלייה של כ- 80% במחירי הנדל"ן, רק בשנה האחרונה

 

450 אלף שקל

1 מיליון שקל

הרצליה

4 חדרים 100 מ"ר

ברחוב סוקולוב בלב העיר

 

שיפור חזות הרחוב, הוספת ספסלי רחוב ותאורה – גרמו לעלייה של 9% נוספים לעליית המחירים הכללית

860 אלף שקל

1.2 מיליון שקל

הצפי הוא ירידת מחירים אם כי יש לשום כל מקרה לגופו!!

שמאי מקרקעין – למוכרי הדירות

כדי לא לבקש מחיר גבוה מדי על הנכס ו"להבריח" את הקונים אתם מוכרחים לדעת את מחירו המדויק. תמיד תזכרו כי שוק הקונים הפוטנציאליים באזור מסוים, הוא יחסית מוגבל ומתחלף לעיתים רחוקות. אם הקונים יפסלו את הדירה בשל מחירה הראשוני "ההסטורי" הגבוה, יקטן גם הסיכוי למכור אותה במחיר הרצוי.

יחד עם זאת, מוכרים רבים נאלצים למכור את הנכס שלהם במחיר שהוא זול בהרבה משוויו האמיתי. שוב, עקב חוסר יכולת להעריך את השווי המדויק של הנכס, בפרט כיום.

 

שמאי מקרקעין – לרוכשי הדירות

אם החלטתם לרכוש דירה ואתם רוצים לשלם לבעלי הנכס את הסכום שבאמת תואם את מצבו וערכו, רצוי מאד להתייעץ עם מומחה בתחום שמאות מקרקעין. איש מקצוע מיומן יציג לכם תמונה ברורה על תוכניות השבחה, על זכויות או ליקויי בנייה אשר עלולים להשפיע על ערכו.

 

לסיכום

בתקופה בה מחירי הדירות בכוון של עליה , גם בגלל עליה- כדאי שעסקת הנדל"ן אותה אתם מבצעים תהיה עסקה כדאית. לכן, על מנת לא למכור את הדירה במחיר נמוך יותר ממחיר השוק וכדי לא לרכוש דירה במחיר שגבוה יותר – אתם מוכרחים להתייעץ עם שמאי מקרקעין מקצועי ומיומן.

GK שמאות

 

שתף את המאמר

הצטרפו לקבוצת ה-Whatsapp של מומחי הנדל"ן!

כל העדכונים המקצועיים, הזדמנויות עסקיות ונכסים בהזדמנות

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן